

Λεμονιάς Χαριστός Π.Ε. 70 Μαθαίνω για το hip hop
Στόχοι σχεδίου διδασκαλίας
Σύντομη περιγραφή.
Το σχέδιο διδασκαλίας " Μαθαίνω για το hip hop" απευθύνεται σε παιδιά των τελευταίων τάξεων του δημοτικού.
Ημουσική hip hop είναι μια αρκετά δημοφιλής μουσική στο νεανικό κοινό τόσο στην Αμερική και την Ευρώπη όσο και στην Ελλάδα. Κατά συνέπεια

Στοχοθεσία (κατά Bloom)
-
Με το παρόν project επιδιώκεται οι μαθητές:
-
Γνωστικοί στόχοι
-
- Να μελετήσουν στίχους από γνωστά τραγούδια της ελληνικής χιπ – χοπ σκηνής
-
- Να γνωρίσουν την ιστορική εξέλιξη αυτού του είδους μουσικής
-
- Να δημιουργήσουν τους δικούς τους χιπ – χοπ στίχους
-
Συναισθηματικοί στόχοι
-
-Να συνεργαστούν με τους συμμαθητές τους αρμονικά.
-
- Να μάθουν για τα ανθρώπινα δικαιώματα ( ελευθερία, ισότητα, τιμή, ζωή περιουσία κ.λ.π.)
-
Ψυχοκινητικοί Στόχοι
-
-Να φτιάξουν μια απλή χορογραφία για ένα τραγούδι.
-
-Να βιντεοσκοπήσουν το δικό τους βίντεο κλιπ (με τη βοήθεια του δασκάλου)
-
-Να διασκεδάσουν μαθαίνοντας
-
-Να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη
-
Απαιτούμενος χρόνος:
1 μήνας
-
Μοντέλο διδασκαλίας:
Ομαδοσυνεργατικό μοντέλο, ομάδες μεικτής δυναμικότητας
-
Εποπτικά μέσα:
φύλλα εργασίας, Η/Υ, προβολέας, βιντεοκάμερα, πίνακας, cd-player, δίσκοι cd, βίντεο.
-
Τεχνικές διδασκαλίας:
Συζήτηση, καταιγισμός ιδεών, άσκηση

Εξακτίνωση
Πορεία διδασκαλίας
Οργάνωση της τάξης
Τα παιδιά χωρίζονται σε 3 ομάδες μεικτής δυναμικότητας καθορισμένες από το δάσκαλο και διαλέγουν ένα όνομα για την ομάδα τους. Εργάζονται άλλοτε ατομικά και άλλοτε συνεργάζονται με την ομάδα τους, στις περιπτώσεις που πρέπει. Ανταλλάσσουν απόψεις, συμπληρώνουν και ανακοινώνουν στην τάξη τη συνεργατική δουλειά με την ομάδα τους.
Αφόρμηση
-
Φύλλο εργασίας 1:
Προβολή με τον προτζέκτορα εικόνων από συναυλίες χιπ χοπ καλλιτεχνώνΕρώτηση προς τα παιδιά από τι είδους συναυλία φαντάζονται ότι είναι τραβηγμένες οι φωτογραφίες.Ερώτηση προς τα παιδιά τι ξέρουν για το χιπ χοπ, καταγραφή των απόψεων στον πίνακα.
-
Φύλλο εργασίας 2:
Ερώτηση προς τα παιδιά πόσο παλιό νομίζουν ότι είναι το χιπ χοπ. Καταγραφή ιδεών στον πίνακα.
-
Φύλλο εργασίας 3:
Αναπαραγωγή από το cd player του προς μελέτη τραγουδιού. Ερώτηση προς τα παιδιά αν τους άρεσε και ανακοίνωση ότι το τραγούδι αυτό θα γίνει αντικείμενο επεξεργασίας.
-
Φύλλο εργασίας 4:
Ανακοίνωση προς τα παιδιά του αντικειμένου επεξεργασίας. Με τη βοήθεια του δασκάλου ζητείται από τα παιδιά να φτιάξουν μια χορογραφία για να «ντύσουν το βίντεο-κλιπ του τραγουδιού που συνέθεσαν.
Επεξεργασία
Επίδοση στους μαθητές των φύλλων εργασίας και συνεργατική επεξεργασία τους άλλοτε συνεργατικά και άλλοτε ατομικά
Αξιολόγηση
Τα παιδιά κάθε φορά αξιολογούν προφορικά το αντικείμενο μελέτης (αν τους άρεσε ή όχι) και σταχυολογούν κάθε φορά το τι τους προσέφερε η κάθε δραστηριότητα.

